Mi is a spiritualitás valójában?
Egyik ismerősöm nemrég azt mondta, hogy ő elutasítja az oltásokat, mert "nagyon spirituálisan gondolkodik". Egy másik barátom pedig arról mesélt, hogy a napi meditáció és jóga teszi őt igazán spirituálissá. De vajon tényleg ilyen dolgok határozzák meg, hogy valaki spirituális? A válasz egyszerű:
A spiritualitás nem külső cselekvéseken, szokásokon vagy hiedelmeken múlik. A spiritualitás a hétköznapokban nyilvánul meg.
Már azáltal, hogy emberként megszülettél, alapvetően spirituális lény vagy – függetlenül attól, hogy tudatában vagy-e ennek, vagy hiszel-e benne. De mit is jelent valójában a spiritualitás, és hogyan nyilvánul meg az életünkben? Nézzük meg közelebbről!
A spiritualitás lényege: tapasztalás és tanulás
A spiritualitás alapgondolata az, hogy a lélek (az egyszerűség kedvéért most ezt a szót használjuk a lélek és a szellem helyett) testet ölt, hogy része legyen a földi létezésnek – és ezt a folyamatot számtalanszor megismétli. De miért teszi ezt?
Tapasztalás: a lélek célja a megélés
Lélekként pusztán létezni nem elég a tapasztaláshoz. A boldogság, a szomorúság, a félelem, a lelkesedés vagy épp az irigység érzését csak a fizikai test révén ismerhetjük meg. Ugyanez igaz a földi örömökre is, mint a finom ételek, a testi szerelem vagy az önfeledt szórakozás.
Sokan, akik "spirituálisan gondolkodnak", hajlamosak elutasítani a testi élvezeteket, mintha ezek alacsonyabb rendűek lennének. Pedig éppen ezek az élmények adnak lehetőséget a léleknek a tapasztalásra. Az élet örömeinek megélése nem áll ellentétben a spiritualitással – sőt, ezek is hozzátartoznak a lélek gazdagodásához. Ha tehát élvezed az életed, ettől még ugyanolyan spirituális vagy, sőt, talán még közelebb is kerülsz valódi önmagadhoz.
Tanulás és életfeladat
A lélek tapasztalása azonban nem céltalanul zajlik. Minden újabb földi élet célja, hogy a lélek fejlődjön, tanuljon, és teljesítse azt az életfeladatot, amelyet önmaga számára kijelölt. Ezek a feladatok az előző életek során szerzett tapasztalatok alapján alakulnak ki: mi az, amit szeretne helyrehozni, újra megtapasztalni vagy jobban csinálni?
Az életfeladat teljesítéséhez a lélek gondosan kiválasztja a "játszótársait" – vagyis azokat az embereket, akik legközelebb állnak hozzánk: családunkat, barátainkat és közeli ismerőseinket. Ők a mi igazi mestereink, még akkor is, ha nem mindig pozitív élmények társulnak hozzájuk.
Ha felismered, hogy minden tapasztalatnak van egy magasabb rendű célja, és igyekszel megérteni az életfeladatodat, akkor már spirituálisan gondolkodsz. Ez a tudatosság mélyebb tartalommal tölti meg a mindennapokat és ezáltal a nehézségek is lehetőséggé válhatnak, ha képesek vagyunk tanulni belőlük.
Karma
A karma az univerzális ok-okozat törvénye, amely szerint mindennek megvan a maga következménye. Úgy működik, mint egy bumeráng: amit kibocsátasz a világba, annak hatása áldásként vagy teherként tér vissza hozzád – akár még ebben az életben, akár a következőkben.
Bár a karma törvénye szigorúnak tűnik, célja nem a büntetés, hanem a tanulás.
Ha tisztában vagy a gondolataid, szavaid és tetteid következményeivel, és elfogadod, hogy semmi sem történik véletlenül vagy igazságtalanul, akkor felelősséget vállalsz az életedért. Ez a felelősségvállalás elvezet egy olyan felismeréshez, hogy még a külsőnek tűnő körülmények is a saját tetteid vagy döntéseid következményei lehetnek. Ez a hozzáállás segít abban, hogy a spirituális tudatosság magasabb szintjére lépj.
Élheted az életed úgy is, hogy ezekre egyáltalán nem vagy tudatos, vagy akár nem is hiszel bennük. Ez nem von maga után büntetést, és nem okoz katasztrófát – a lélek fejlődése és tanulása így is zajlik. A tudatosság azonban megkönnyíti ezt az utat: segít csökkenteni a szenvedést, és értelmet találni a nehézségekben is. Így nem csupán sodródunk az eseményekkel, hanem kézbe vehetjük a sorsunk irányítását.
A hétköznapok tapasztalatai tehát – legyenek örömteliek vagy nehezek – mind hozzájárulnak a lelki fejlődésedhez. A spiritualitás nem egy cél, amit el kell érni – ez az, ahogyan élsz, ahogyan tanulsz, és ahogyan kapcsolódsz a világhoz.
Készen állsz felfedezni az életfeladatodat és rálépni a saját utadra? Az Életforgatókönyv és az Asztrozófia módszerei segítenek megtalálni a válaszokat. Fordulj hozzám bizalommal, ha készen állsz erre az önismereti utazásra!